A csendes forradalom

 Mérnöki kommunikáció 1.

Zajlik egy csendes forradalom a mérnöki társadalomban, amit talán nem is érzékelünk, de lépésről lépésre  átalakul a szakmai minden napunk. Az mérnöki üzlet szereplői közötti 200 éves, de kulturálisan  még annál is régebbről eredő kommunikáció  teljesen átalakul mostanság. És sose feledjük, hogy sikert az tudja elhozni, ha  a mérnöki tudással nemcsak mi rendelkezünk, hanem azt át is tudjuk adni, kommunikálni.

Mi nem volt forradalom?

A nyolcvanas évek végén, kilencvenes évek elején első úttörők közé tartoztam, akik CAD, tervező programokat használt, illetve vezettet be, részese lehettem az iparág létrejöttének.  A mérnökök nagy része a kilencvenes évek végére már használt valamilyen programot terveinek elkészítéséhez, több-kevesebb hatékonysággal. De  nem változott meg a kommunikáció módja, annyi lett a különbség, hogy papír tekercsek helyett elektronikus rajzokat küldtünk egymásnak , sőt általában ki is nyomtattuk és egyeztetéskor görnyedtünk asztal felett. Ez kommunikáció módjában nem jelentett változást, csak maximum gyorsította az eljárást.

Változás első lépései

Számos  információ technikai lehetőség nyílott meg az elmúlt években, amelyek szép lassan a mérnökök is saját hasznukra kezdtek fordítani a kommunikációban. Csak fontosabb lépések:

  • Email levelezéssel a régi feljegyzések, jegyzőkönyvek nagy része eltűnt, és ami fontosabb az egész kommunikáció mód átalakult. Informális telefonok és hivatalos papírok közé beékelődött  az email, ahol maradandóan (bizonyítás erejével bíróan) tudtunk gyorsan információt cserélni partnerünkkel.
  • Megjelent a web oldal, ahol leendő ügyfelünk felé tudunk teljesen más tartalmú kommunikációt folytatni, videókat, referencia képeket publikálni.
  • A távoli elérés szoftverek segítségével össze tudunk hozni a világ bármely pontján levő partnerrel megbeszélést, amely a kommunikációnkat gyorsítja.

De mi is változás lényege?

De ezek mind csak lehetőségek és nem jelentenek forradalmi változást, hiszen a legfontosabb mérnöki termék, a rajz, amit kommunikálunk, megmaradt. Ahhoz, hogy a változás lényegéről beszéljünk definiálni kell a tárgyát, a mérnöki munka végtermékét. Valószínű mindenki rávágja mérnöki munka terméke a rajz, esetleg hozzáteszi a műszaki dokumentáció, ami alatt egy sok oldalas szöveges dokumentumot ért. Az új e-kormányzat is ebben a körben mozog, pedig már egyáltalán nem így van, vagy legalábbis nem kell, hogy így legyen. Elég, ha arra gondolunk, hogy belsőépítészek, építészek egyre gyakrabban adnak ki 3D látványképet, videót, az új autók koncepció terveit az autó tervezői gyönyörű képeken publikálják. Szerszám tervezők egyre gyakrabban nem adnak ki rajzokat, hanem egyből egy vezérlő  fájlt hoznak létre, amelyből a CNC munkagép egyből legyártja a munkadarabot.

Beszéljünk róla

Blog sorozatommal ezt a kérdést szeretném körbe járni. Szeretnék beszélni a mérnöki kommunikáció alap eseteiről, ismertetni jövőbe mutató megoldásokat, nemzetközi kutatásokat, cikkeket. Érinteni szeretnék olyan témákat, mint az üzleti modellváltás, mit jelent, vagy jelenthet számunkra, hogy alakul át a kommunikáció.

Nem titkolt célom, hogy folyamatosan alakuló, fejlődő üzletemhez kapjak visszajelzéseket, mert meglátásom szerint nem tervező programot kell árulnom a jövőben, hanem komplex szolgáltatást nyújtani, ahol a megrendelőim üzletmenetét szolgálom, közte a kommunikációi javításával. Reményeim szerint egy interaktív vita tud kialakulni, ahol kölcsönös gondolatcsere egy versenyképesebb mérnöki társadalmat hoz. Rövidesen folytatom.

3 thoughts on “A csendes forradalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük