Automatikus önsúly számítás

Az önsúly számítás során a Dlubal maga kiszámolja a szerkezet önsúlyát ehhez a következőket kell tenni, illetve ellenőrizni.

Önsúly tehereset (Loadcase) kapcsoló

Elsőként fel kell venni az önsúly teheresetet. Itt a Use kapcsolónak aktívnak kell lennie (egyáltalán hasuóználja-e a kombinációkba), illetve a Active opciónak is bekapcsolva kell lennie. Factor beállítása is fontos, hiszen itt tudjuk megállapítani, hogy a gravitáció milyen irányú, tehát a tömeg milyen irányba hat. Ha koordináta rendszer Z iránya felfelé áll, akkor itt Z irányba -1 értéket kell megadni, x, y irány 0.
Önsúly tehereset beállító ablak

 

Ha fenti két opció aktív, akkor rendszer számolja az szerkezet önsúly terhét, az alábbiak szerint.

Önsúly számítás

Az önsúlyt a rendszer a szerkezet térfogata és fajsúlya szerint számolja ki. A térfogatot pedig a keresztmetszet és szelvény hosszból számolja. Ennek megfelelően a keresztmetszet szerkesztés  során kell figyelnünk, illetve azon belül az anyag választásnál.

crosssection

A keresztmetszet beállító ablakon belül van 3. fül, Modify, ahol számolt keresztmetszetet lehet egy faktorral növelni (ha valamiért eltér a kiválasztott profiltól).

Az ablak bal alsó sarkában választottuk ki az anyagminőséget és a fajsúlyt. Ha szerkeszteni, vagy ellenőrizni kívánja az értékeket, akkor kattintson a harmadik, Edit ikonra és az alábbi ablak jelenik meg.

material_edit

Itt Specific weight alatt kell megadni az önsúlyt.

Fontos: A szerkezet önsúlya mint teher nem jelenik meg, ha terhek megjelenítése opciót választja, csak a további definiált terhek jelennek meg.

Nem szerkezeti súlyként számolt önsúlyok

Természetesen lehet olyan önsúlyt felvenni, amelyet mi adunk meg, hiszen nem tartószerkezet.  Ha rutinokat használunk a model használatára, mint csarnok rutin, akkor a rutinban be lehet állítani tető héjalás, vagy fal héjalás súlyát.

hall_load

Ha egyedileg vesszük fel a terhet, akkor álljon az állandó teher esetre és használjuk a különböző megoszló teher parancsokat

 

 

További videók, leírások

RFEM Tutorial (https://www.dlubal.com/en/downloads-and-information/examples-and-tutorials/introductory-examples-and-tutorials)  6. oldal, 27. oldal

Blog bejegyzés (https://www.dlubal.com/en/support-and-learning/support/faq/000327)

Videó (https://youtu.be/jBiCO-N4t9g?list=PL8ofwN6MZdI9VU9zdXikyGk9DzNCcCqu4)  22:50 percben