Mennyiség kigyűjtés BIM modellel

Mi a BIM

Talán sokak számára ismerős a BIM (Building Information Modelling) rövidítés, de mivel sokak talán most találkoznak vele először, érdemes pár szóban összefoglalni. A BIM először az épületek 3D-s leírását tűzte ki célul, hogy egységes nyelven írják le az  épülethez tartozó információkat. Ma már nemcsak 3D-ről beszélünk, hanem 4D (idő), 5D (költség), 6D (mérnöki szabályok), 7D (üzemeltetési információk), így bátran kijelenthető, hogy a BIM a létesítmény komplex információs modellje, amelyben az épület teljes életciklusa alatt minden szereplő által létrehozott és használt információ kerül egységes leírásra, elősegítve a hatékony kommunikációt. Sok-sok oldal foglalkozik a témával, itt a magyar szövetéség oldalát találjátok, itt egy nemzetközi szakmai oldalt, itt pedig a saját oldalunkat a témában.

A kigyűjtés számára azért fontos a BIM, mert az építész és társtervezők által készített 3D-s model tartalmazza azokat az adatokat, amelyek a kigyűjtéshez kellenek, így a vasbeton szerkezet térfogatát, a festési felületet, vagy egy vezeték hosszát. Ha BIM által támogatott IFC formátumba kapjuk meg a modellt, akkor az STR Vision IFC Viewerében  az megjeleníthető, az adatok átvihetők.

Milyen adatot tudok átvenni

Beolvasva a tervező által adott 3D-s IFC modellt, a STR Vision szoftver IFCViewer nézegetőjében megnézhető, körbejárható a model. A modell egyes részei láthatóvá tehetők, különböző szűrőket tud a felhasználó a modell megfelelő szegmentációjára használni. Az egyes objektumok, legyen az egy fal, vagy egy berendezési tárgy, vagy az egész szint, a BIM szerint meghatározott egyéb információkat tartalmaznak. Így az előbbi két funkciót együttesen használva, tehát leszűrve azon objektumokat, amelyek 1. emeleten vannak (1. feltétel) és anyaguk vasbeton (2 feltétel) és lekérdezve a térfogatuk szummáját, a rendszer azonnal megjeleníti a vasbeton mennyiségét.

Ezek után nincs másra szükség, mint kiválasztva az árlista vasbeton tételét, egy drag&drop technikával átdobva a szumma térfogatot be is árazta az első emelet vasbeton munkáit.

Változás is kezelve van

De aki dolgozott már igazi projekten, az tudja, hogy nem egy végleges verzióból dolgozik a költségvetés készítő. Folyamatosan jönnek az újabb és újabb módosított modellek, amelyekre nem szeretne senki újból és újból kigyűjtés és költségvetést készíteni. A rendszer rendelkezik egy összehasonlító funkcióval, így azonnal látszik, hogy mi a változás az épületben, mi töröltek, mit változtattak, mi az új. Így nincs másra szükség mind a változások elfogadására és új tételek beárazásra.

Video

A folyamat megismerhető az alábbi videón

One thought on “Mennyiség kigyűjtés BIM modellel

Comments are closed.